Ciekawostki filatelistyczne

CIEKAWOSTKI FILATELISTYCZNE

  1. British Buiana One Cent magenta

Ten znaczek w 2014 roku zdetronizował obecny numer 2: Treskilling Yellow

najdrozszy-znaczek-pocztowy

Zachował się tylko jeden egzemplarz tego znaczka z 1856 roku, co czyni go jeszcze bardziej unikatowym. Został wydrukowany w kolorze czarnym na papierze magenta z żaglowcem pośrodku i łacińskim hasłem „Damus Petimus Que Vicissim”

Prawdopodobna historia znaczka sięga roku 1873, kiedy to 12 letni uczeń ze Szkocji Vernon Vaughan znalazł znaczek pocztowy u wuja. W katalogu numizmatycznym nie było żadnej informacji o nim więc sprzedał lokalnemu kolekcjonerowi NR McKinnon . Następnie został kupiony przez Philipp von Ferrary w 1880 roku za 750 USD. Po śmierci Ferrary w 1917 roku, znaczek został wraz z całą kolekcją przejety przez Francję w ramach reparacji wojennych po zakończeniu I wojny światowej. Ostatnim nabywcą jest John E. du Pont, który kupił go za 935 tys. dolarów w 1980 roku.

  1. Treskilling Yellow

Treskilling Yellow to znaczek pocztowy ze Szwecji. Przez dłuższy czas był dzierżył pozycję lidera, którą utracił w 2014 roku.

Znaczek jest unikatowy ze względu na to, że znaczki pocztowe Treskilling były drukowane w kolorze zielonym, ten natomiast jest wynikiem pomyłki drukarskiej i ma żółtą barwę. Znaczek pocztowy jest błędem drukarskim z 1855 roku.

Jest to jedyny, znany egzemplarz znaczka trzy-szylingowego. Po przeliczeniu wartości przedmiotu w stosunku do jego wagi 0,02675 g, okazuje się, że Treskilling Yellow jest najdroższym dobrem na ziemi.
Treskilling Yellow był w obiegu tylko 2 lata. Stempel pocztowy ocalał dzięki temu, że w 1885 roku, 14 letni uczeń Georg Wilhelm Backman znalazł przedmiot po śmierci swojej babci i sprzedał go kolekcjonerowi Heinrichowi Lichtensteinowi za 7 koron.
W maju 2010 roku Treskilling Yellow został sprzedany na aukcji w Genewie za rekordową sumę 3,61 miliona euro.

  1. Mauritius Post Office – “red penny” i “blue penny”

Potocznie mówi się o Błękitnym Mauritiusie, Tymczasem chodzi o dwa znaczki pocztowe o nominale jednego (red) i dwóch pensów (blue), wyemitowanych w 1847 roku na Mauritiusie.

Oba znaczki są uważane przez filatelistów za jedne z najrzadszych i najcenniejszych znaczków na świecie. Znaczki z podobizną królowej Wiktorii zostały wydrukowane techniką druku wklęsłego w liczbie 500 egzemplarzy każdy we wrześniu 1847 roku. W 1981 roku na całym świecie znanych było 27 zachowanych egzemplarzy tych znaczków. Popularna jest opinia, że napis „Post Office” wydrukowany na lewym marginesie obu znaczków był wynikiem błędu, jednak obecnie specjaliści uważają, że napis „Post Office” zamiast zwyczajowego „Post Paid” był umieszczony na nich celowo. Dzisiaj cena tego znaczka pocztowego wynosi około 1,1 mln dolarów.

  1. Inverted Curtis Jenny

Ewidentny błąd z 1918 roku. Poczta amerykańska wyemitowała znaczki przedstawiające samolot Curtiss JN-4. Okazało się, że na części z nich obrazek jest do góry nogami. To najsłynniejsza pomyłka w historii amerykańskiej filatelistyki. Do chwili obecnej przetrwało około 100 znaczków. W 2005 roku Robert A. Siegel sprzedał bloczek Inverted Curtis Jenny za 2,7 mln dolarów. W listopadzie 2007 roku pojedynczy egzemplarz znalazł nabywcę za 977,5 tys. dolarów, a miesiąc później za 825 tys. dolarów. W oryginale znaczek ten kosztował 24 centy.

Według katalogu z roku 2011 znaczek nieskasowany można kupić za 165 USD, zaś skasowany za 110 USD. Przyczyna leży w stosowanym przez wiele firm handlujących znaczkami pocztowymi „dodrukowywanie” niemal nierozpoznawalnych kopii oryginalnych błędnodruków. Przypuszcza się, że rynek filatelistyczny w Stanach Zjednoczonych oferuje dziesiątki tysięcy falsyfikatów „Inverted Jenny”.

  1. U.S Franklin

Znaczki z tej serii w 1867 roku. Do naszych czasów przetrwały jedynie dwa egzemplarze o wartości 1 centa. Przedstawia portret Benjamina Franklina w profilu.
Jako jeden z najbardziej znanych historycznych przywódców politycznych Stanów Zjednoczonych, Benjamin Franklin po raz pierwszy pojawił się na znaczkach w 1847 roku. Na ostatniej aukcji w 1988 rok został kupiony za 930 tysięcy dolarów. Obecną wartość rynkową szacuje się na kwotę około 3 mln dolarów.

  1. Hawaiian Missionaries

Jest pierwszym znaczkiem pocztowym Królestwa Hawajów,wyemitowany w 1851 roku o nominale 2 centów. Znany pod nazwą “ Missionaries”. Tylko niewiele egzemplarzy przetrwało do dnia dzisiejszego. Nowy znaczek pocztowy jest wart około 760 tys dolarów, a stemplowany 225 tys. dolarów.